مسابقات کشوری شطرنج بخش سیلوانا – جام طبیعت

 

 

مسابقات شطرنج سریع رده بندی کشوری سال ۹۶ در روز های ۱۲ و ۱۳ مرداد ماه با شرکت ۱۹۸ شطرنج باز از سراسر ایران در تالار بهار مَرگَوَر سیلوانا (بهشت آذربایجان غربی) برگزار گردید.

مسابقات شطرنج سریع قوانین خاص خود را دارد که با مسابقات استاندارد شطرنج کمی تفاوت دارد مانند نبودن اجبار برای ثبت حرکات، مدت زمان بازی، نظارت هر داور حداکثر بر ۳ بازی، خطاهای رخ داده در بازی که موجب باخت فنی میشود و قوانین دیگر که میتوان از سایت  رسمی شطرنج مشاهده کرد .

حمایت مردم بومی منطقه، شرکت ها و ارگان های دولتی منطقه سیلوانا از جمله آموزش و پرورش، اداره امور پناهندگان زیوه، دهیاری دیزَج، شیرینی سرای ماردین، استدیو روژ و … از نکات قابل توجه این مسابقات بود و اشتیاق و حمایت اهالی سیلوانا در برگزاری مسابقات به اندازه ای بود که تمام هزینه های برگزاری مراسم، جوایز و خرج های دیگر توسط اهالی بومی منطقه تامین شده بود.

این دوره از مسابقات در دو نوبت صبح و عصر در ۱۱ مرحله به صورت سوئیسی برگزار شد.

 

 

حضور نایب قهرمان روشندلان جهان، بانو لیلا زارع زاده در بین بازیکنان این دوره مسابقات موجب دلگرمی بود.

 

همچنین حضور داور بین المللی فیده (فدراسیون بین‌المللی شطرنج)،  آقای کاوه خلیلی در بین مهمانان قابل توجه بود.

که البته به دلیل اختلافات قومی-نژادیِ ریاست شطرنج آذربایجان غربی با ایشان، با وجود حضور جناب خلیلی در سالن مسابقات، ایشان عهده دار مسولیت داوری نبوده و به عنوان مهمان در مسابقات حضور داشتند و از عواقب این کار شکایت های بسیاری از بازیکنان به دلیل ضعف های داوری و نداشتن تسلط کافی داورانِ مسابقات به قوانین مسابقات شطرنج سریع و قضاوت های نادرست در بازی ها بود که کاملا به چشم می آمد.

 

از دیگر نقاط ضعف مسابقات، عدم حمایت شطرنج استان آذربایجان غربی از بخش سیلوانا بود، که موجب عدم همکاری و توجه حراست به مشکل اسکان خانواده مسافران شد (این مورد در آیین نامه مسابقات ذکر شده بود که برای اسکان بازیکنان و همراهان آنها سه خوابگاهِ بانوان، آقایان و خانواده آماده شده است) در صورتیکه روز چهارشنبه بعد از رسیدن بسیاری از خانواده ها به محل اسکان، حراست استان بنا به دلایل بی ربطی مانع اسکان خانواده ها شده بودند و درخواست تفکیک جنسیت را داشتند که بر این اساس شاهد چادر زدن خیلی از خانواده ها در حیاط خوابگاه ها بودیم که واقعا جای تاسف دارد برای ریاست شطرنج استان آذربایجان غربی به دلیل تصمیمات نادرستشان. در این میان مردم بومی و بسیار مهمان نواز کُرد با در اختیار قرار دادن خانه های شخصی خودشان به خانواده های مسافران حق مهمان نوازی را به جا آوردند و اصالت بی نظیر خود را نشان دادند که واقعا تحسین برانگیز است.

از بحث مسابقات که کمی دور شویم، به برنامه های تفریحی و طبیعت زیبای منطقه سیلوانا و دیزَج مَرگَوَر میرسیم که واقعا به زبان ساده میتوان گفت بهشت روی زمین است. در این فصل که دمای هوا در شهر هایی مثل تهران بالای ۵۰ درجه و در شهر کوهستانی مهاباد نزدیک به ۴۰ درجه است در منطقه سیلوانا ۲۷ تا ۳۰ درجه است که نسیم ملایم شبها واقعا دل نشین بوده است. حال برنامه های تفریحی آماده شده توسط شطرنج سیلوانا که شامل مراسم رقص کردی، آواز خوانی و سفری چند ساعته به آبشار سوله دوکَل (دود قرمز)، که با توجه به خستگی بازیکنان و زمان بندی نامناسب سفر  باز هم از جذابیت زیادی برخوردار بود.

 

 

 

 

 

سفری چند ساعته به آبشار زیبای سوله دوکَل

 

 

و در انتها تصاویر زیبا از طبیعت بکر دیزَج مَرگَوَر که لذت مسابقات شطرنج را دوچندان کرده بود.

 

با سپاس از توجه شما دوستان قبیله ای به این گزارش.

1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 16 =